10 lat blogowania na Klonowej! Bo pasje są dla wszystkich.

16:24:00 Inka 22 komentarze

Tak. Bloguję już całą dekadę :) Zaczęłam w listopadzie w 2007 roku. Szmat czasu.

Czy to uzależnia i czy się nie znudziło? Co sprawia, że uwielbiam tutaj pisać i dzielić się tym, co tworzę?
Znam odpowiedzi na te pytania. Kluczem do nich jest jedno słowo.🔑 Domyślacie się może?

Przebyłam długą drogę i dzisiaj z wielką przyjemnością robię to podsumowanie, wracam do początków, może być śmiesznie, w końcu sporo się zmieniło, (ja też ;)) i rozwinęło.  


Jak zaczynałam? czego mnie nauczyło blogowanie, jakie etapy przeszłam i wokół jakich tematów krążyłam?

Niech będzie w punktach :) 10 punktów na 10 lat!💃
🔵 Początki.
Kiedy zaczynałam na platformie blox.pl było nas niewiele, znało się wszystkie blogi hand made. Swoje prace pokazywało się głównie na forach, a blog miał służyć pokazaniu kawałka siebie. Trochę więcej siebie. I oczywiście swoich prac, wtedy decoupage był moim światem.

Teraz jest różnie. Są media społecznościowe, można swoje galerie tworzyć na Pinterest, a Facebook żyje wraz z naszą codziennością, blog ma właściwie zadanie publikowania treści, którą trudno pokazać na innych portalach. Tu jest ona ciągle dostępna. Nikt nam nic nie okroi. Ale to zależy od naszych potrzeb, wszystko można, blogowanie to nasza przestrzeń i każdy może tu robić co chce. 

Ja zwykle szukam na czyimś blogu kompletu informacji, z odnośnikami do innych miejsc w siec, i to takie centrum naszego wszechświata. My decydujemy o kształcie i zawartości naszego bloga, a możliwości są ogromne. Uwielbiam blogi właśnie za te możliwości!  I dlatego go mam.

🔵 Czego mnie nauczyło blogowanie?
Zmienia się razem z nami, z trendami, kiedy my się zmieniamy, sposób prowadzenia bloga też się zmienia. (na Klonowej zmiany są tuż tuż).
I to jest piękne, że to my decydujemy o tym, jak i co na blogu publikujemy. Są blogi pamiętniki, blogi portfolio, blogi informacyjne, edukacyjne, wyzwaniowe... i są ich mieszanki.
Cudnie! Dla każdego coś się znajdzie! Ja stworzyłam Rogatego, bo lubię wyzwania.

Nauczyłam się stosowania wielu narzędzi, aby móc robić i pokazywać swój świat tak jak lubię. Otoczenie i czytelnicy - zawsze ich znajdziemy, nawet jak zmienimy profil. Blog przyciąga osoby, do których treści kierujesz. (to ważne, jeśli masz plan, cel, dotrzeć do pewnych rezultatów)
Systematyczność, ona jest ważna, a brakuje jej na Klonowej ;) Jeśli mam taki spadek formy to zwykle znaczy, że należy coś zmienić.

🔵 Rękodzieło.
To wokół niego kręci się cały czas tematyka mojego bloga, bo ono jest obecne ciągle w moim życiu. Sprawiło mi to wiele niespodzianek, hobby stało się na parę lat moją pracą, rozwinęłam swoje umiejętności, kończyłam różne kursy, prowadziłam warsztaty i nadal chcę to robić. To mój najważniejszy kierunek.

decuparium sklep
Tu pracowałam 4 lata

🔵 Praca i sens.
Im więcej czasu poświęcisz na tworzenie bloga, tym bardziej on się odwdzięczy, zdobędzie większą popularność, będzie chętnie czytany i polecany. Jeśli dbasz o to. Nie każdy tego potrzebuje i oczekuje. Jasne. Jednak czasem warto zapytać siebie: Po co to robię? po co piszę, dla kogo? jeśli to rozważymy to tylko z korzyścią dla siebie.

🔵 Etapy.
Blogi się zmieniają. Ludzie się zmieniają, to naturalne. Ktoś przestaje blogować, bo nie widzi już w tym radości, nic mu to nie daje, znudził się. A może trzeba iść w inną stronę, inne sposoby? Znaleźć swoją nową drogę, impuls, coś, co nas kręci i będzie też kręcić czytelników?
Nie bójmy się zmian :) Przede mną jest ich sporo. I już się na nie cieszę! Znowu mam z tego frajdę :) no i sporo pracy...

🔵 Blogi są za darmo.
Ja myślę, że jak się coś kocha, to warto w to inwestować, czas,pieniądze,zaangażowanie,wiedzę.
Można traktować to coś jako hobby ale może się ono stać dla nas czymś więcej.
Dlatego lubię zainwestować w swój rozwój, np. kurs foto - żeby zdjęcia na blogu były lepsze.
Albo inne formy rozwoju które pomogą nam prowadzić swoje miejsce w sieci. Wiele z nich jest bezpłatnych! Jak tu nie korzystać, jeśli myśli się poważniej o wykorzystaniu potencjału internetu i swoich doświadczeń (ja, mam już pewne plany!)

🔵 Nie ma dwóch takich samych blogów.
Każdy z nas jest inny, osobowość prowadzącej czy prowadzącego tworzy swoistą atmosferę. Niepowtarzalną. Dajemy swoje "ja" i przelewamy tu nasze emocje. Piszemy o radościach i smutkach. Przyciągamy lub wręcz przeciwnie. I to jest ok.

🔵 Po co to wszystko piszę? Bo po decoupage i scrapbookingu, to najbardziej lubię robić :) Za długo już tutaj jest cicho i nie po mojemu, potrzebuję tego miejsca i jestem z nim związana.

🔵 Podsumowanie. Chciałam sobie podsumować moją 10 letnią drogę i widzę, że tak naprawdę, blog istniał i istnieje z jednego powodu: PASJI!

To ona daje power, to ona jest siłą napędową, to jest słowo klucz. Dla niej i przez nią potrzebuję dzielić się tym, co tworzę i co mam w sobie.

🔵 Co dalej? Czas na odświeżenie tego miejsca i na zmiany. I choć do wiosny daleko, na Klonowej potrzebna jest odwilż :) i blogowa wiosna. Z pasją i dla pasji! i dla siebie samej i również dla Was, mam nadzieję!

Cudowne to uczucie, że pisze się dla kogoś, że jesteście, po drugiej stronie ekranu, że mam nowe czytelniczki i te z dawnych, pierwszych lat i czasem te znajomości trwają i istnieją w realu.
Każdy post wnosi coś nowego, przybliża do Was, daje odpowiedzi.

Dziękuję za wspólne lata, wzajemne obserwowanie naszych ścieżek, naukę i poczucie, że blogowanie to nie tylko publikowanie treści, to coś znacznie więcej.

Wymyśliłam sobie, że na Klonowej pasje są najważniejsze i niech takie hasło jest tu panuje, niech jest przewodnikiem, bo wierzę w to całym sercem, że:

pasje są dla wszystkich!

Zgodzicie się???
Jeśli macie ochotę napisać kilka słów, odezwijcie się proszę Was w komentarzu, bo każda z nas inaczej podchodzi do spraw blogowych, ja przeszłam kawał drogi, widzę dla siebie wytyczony szlak, chętnie poznam Wasze zdanie i to, jak widzicie swoje blogi, pamiętniki w sieci :) ? ogromnie jestem ciekawa,
podzielicie się??? 👇

Może chcecie coś zmienić a nie wiecie jak i po co, chętnie podpowiem, pogadajmy, blogowanie to po rękodziele moja największa pasja, i mogę o tym rozmawiać bez końca, a temat dotyczy właśnie nas!

Pozdrawiam serdecznie i napiszcie, będę wdzięczna, pytajcie, jeśli chcecie, tak jak pytacie mnie w mailach, często na fb w wiadomościach prywatnych dostaję sporą dawkę Waszego zaufania.
Może warto z tego czerpać szerzej? O pasjach ja zawsze chętnie, z kim jak nie z Wami?
do zobaczenia 😀

  22 komentarze:

  1. Pięknie ,zaciekawiłaś mnie :-D Teraz czekam na efekty tej odwilży :-D

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. I gratuluję tych 10 lat blogowania ,to całkiem sporo jak na blogowy świat :-D

    Usuń
  2. Inko gratulacje, 10 lat to kawał czasu, ale z pewnością było warto. Najważniejsze, że ciągle się chce i jest się otwartym na nowe :)

   OdpowiedzUsuń
  3. Gratuluję 10 lat i obyś jak najdłużej tutaj jeszcze była. Mam nadzieję, że chęci i tej Pasji Ci nie zabraknie :)

   OdpowiedzUsuń
  4. To ja dopiero w [połowie Twojej drogi:-), ale...wydaje mi się, jakby to minęło pół roku, no...może rok...Moje spostrzeżenia? tworzenie czegos daje mi niesamowita frajdę, ale największa dają mi komentarze, maile i rozmowy na fb z blogowymi koleżankami. Wspaniała sprawa! Buziam i życzę takiej radość w tworzeniu bloga i przygotowywaniu wyzwań do końca świata! ;-D

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Hubko, to jest w blogowaniu najpiękniejsze, ta interakcja z podobnymi osobami, o podobnych zainteresowaniach, też to bardzo sobie cenię!

    Usuń
  5. 10 lat powiadasz... szmat czasu, ja jak wiesz mam momenty zwątpienia i czerpię z Twojego doświadczenia :) Dziękuję Ci za to!

   OdpowiedzUsuń
  6. Gratulacje! Podziwiam, 10 lat blogowania jest, co uczcić i z czego czerpać! Ja jestem na początku drogi blogowania (co najmniej 10 lat:)) myślę, że będę mogła dużo się tu nauczyć!

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Postaram się!żeby było "wartościowo":)

    Usuń
  7. Szmat czasu. Ja zaczęłam chyba w tym samym roku i również na blox :) Najbardziej z tamtego okresu pamiętam to, że rzeczywiście było nas mało i każdy się znał. Dziś osób, które tworzą jest tak dużo, że trudno to chyba policzyć. Jest tyle zdolnych osób, tyle różnych talentów i czasem ciężko w tym wszystkim pokazać siebie. Najważniejsze to jednak nie robić nic na siłę i na pokaz. Po prostu robić to, co się lubi, a reszta zrobi się sama. Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę kolejnych twórczych dekad :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Pamiętam! ależ ja Cię podziwiałam...
    i masz rację- trzeba robić swoje, a to, żeby pokazać siebie to są na to sposoby :) sama dobra robota już nie wystarcza, takie czasy.

    Usuń
  8. Poczułam się archaicznie ponieważ mój blog za bardzo się nie zmienia :)))). Wracaj tu częściej, bo Facebook blogowania nie zastąpi, ani inne media społecznościowe też...Blog jest bardziej kameralny, tak mi się wydaje, bardziej indywidualny... Niech Pasja będzie z Tobą!!! :)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Majuchna! Ty możesz tylko tytuły postów albo same prace bez słowa wrzucać ;))) i i tak będziemy wchodzić do Ciebie - to jest ta moc! Ale poważnie - zawsze wiem, że znajdę u Ciebie kawał dobrej roboty, nacieszyć oczy można do woli :)

    Usuń
  9. Ineczka, wszystkiego najlepszego na nowe czasy:) I uświadomiłaś mi właśnie, że w grudniu minie 5 lat od mojego blogowania. A zaczęłam, bo czułam się samotna w swojej pasji i szukałam kontaktu z podobnie zakręconymi jak ja. Dzięki temu otwarłam się i jest mi z tym dobrze, nie wstydzę się już swojego papierowego świata. I tu jest intymnie - nie napisałabym tego wszystkiego na fejsie ;)

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. To prawda, prowadzenie bloga otwiera nas na świat ale i świat otwiera się na nas :) i to jest super!

    Usuń
  10. Inko, tak sobie myślę, co tam szykujesz nowego, ten post chyba ma jakiś jeszcze powód ;) 10 lat to kawał pięknego czasu, serdecznie gratuluję zapału do blogowania, inicjatywy, pomysłów na nowe, wszechstronności. Od "zawsze" podziwiam Twoją kreatywność, bardzo lubię to u Ciebie, mnie także to mobilizuje. Moje blogowanie ostatnio straciło rozpęd. Wbrew temu dużo się u mnie dzieje i wciąż kreatywnie działam, mam nadzieję, że ochota na pokazywanie swojego kawałka życia wróci. Pozdrawiam, moc uścisków!

   OdpowiedzUsuń
   Odpowiedzi
   1. Oj Magda, Magda - Ty mnie rozgryzasz! I od początku naszej znajomości dobrze się rozumiemy :)

    Usuń
  11. Dziesięć lat... jaka śliczna okrągła rocznica. Gratuluję i życzę Ci żeby ten power Cię nie opuszczał :)

   OdpowiedzUsuń
  12. Życzę Ci wielu przyjemności z blogowania, jeszcze wiele przed tobą twórczych lat . Mam nadzieję,że będą dla Ciebie i dla nas przyjemne.
   pozdrawiam o rok młodsza Basia

   OdpowiedzUsuń
  13. Pamiętam jak zaczynałaś swoją przygodę z blogowaniem i trudno uwierzyć że minęła dycha. Cieszy mnie Twoje ciągłe szukanie i pogłębianie swoich pasji z dobrym skutkiem. Życzę osiągnięcia zamierzonych celów i dalszego rozwoju w twórczym hobby. Dzięki Tobie powstał mój blog, i chęć oswajania papierów.

   OdpowiedzUsuń
  14. Gratuluję pięknych i owocnych lat w blogosferze! Życzę by pasja nigdy nie znikła w natłoku życia codziennego, bo ona naprawdę pomaga żyć:) pozdrawiam ciepło!

   OdpowiedzUsuń
  15. Bardzo mnie ciszą Wasze słowa na temat blogowania, takie zastanowienie i podsumowanie jest potrzebne, by iść dalej - w dobrym kierunku! Dziękuję że mimo mojej dłuższej nieobecności wciąż jesteście blisko :) :*

   OdpowiedzUsuń

  Dziękuję za odwiedziny i komentarz, jeśli miły, to podwójnie dziękuję ;)